ISMÉTLÉS
Ezt tanultuk 8. osztályban, kíváncsi vagyok:
Nyirokkeringés, immunrendszer, vércsoportok: MEGNÉZEM
Klassz honlap: adaptívoktatás
A Veled született immunrendszer és a szereplőgárda
Szuper videó! Köszönjük szépen! Érdemes megnézni! Könnyen érthető és tanulható!
Adaptív immunrendszered
Szuper videó! Köszönjük szépen! Érdemes megnézni! Könnyen érthető és tanulható! Készíts a videó alapján vázlatot a füzetedbe!
A résztvevők feladata
Összefoglalva a videó:
0. Sérülés > betolakódók > HARC!
1. Makrofág támadás: Egy makrofág képes kb 100 baktériumot elpusztítani. Ugye emékszel? Ezek a makrofágok a fehérvérsejtek egyik fajáti, másnéven monociták, nagy falósejtek:
2. A neutrofil granulociták (= kis falósejtek, mikrofágok) támadása, melyek egészséges sejteket is elpusztítanak a küzdelem során, plusz felületükön olyan képleteket hoznak létre, melyek segítik a baktériumok elpusztítását, csapdába ejtését. Mivel ezek a sejtek így rendkívül veszélyesek, öt nap múlva apoptózist követnek el.
3. A dendritikus sejtek begyűjtik az ellenség mintáit, elutazik egy nyirokcsomóhoz.
4. Ahol segítő és ölő T sejtek (limfociták) találhatóak. A dendritikus sejt egy olyan segítő T sejtet keres, amely összekapcsolódik a behatolók azon részeivel, melyet a dendritikus sejt szállít a membránján.
5. Ha összekapcsolódnak egy reakciósorozat indul el > aktiválják a segítő T-sejtet, mely gyorsan több ezerszer megkétszerezi önmagát. Ezek közül néhány memória-T sejtté alakul mely a nyirokcsomóban marad, mely immunissá tesz ettől az ellenségtől, néhány a csatatérre utazik (T-limfocita bekelbelez), mások pedig a nyirokcsomó közepébe utaznak, hogy aktiváljanak egy fegyvergyárat, a B-sejteket, melyek antitesteket gyártanak. Addig működik ez az egész, még az idegen anyagot a szervezet leküzdi, a segítő T-sejtek ösztönzik a B-sejtek antitesttermelését. Az antitestek (immunoglobulin) olyan fehérjék, melyek a behatolók felületén meg tudnak kötődni. A segítő T-sejtnek szerepe van abban, hogy a B-sejt milyen antitestet adjon le több millió számban a vérbe. A fertőzés helyére jutnak a makrofágok mellé, és az idegen anyaghoz való hozzákapcsolódással hatástalanítják a behatolókat azáltal, hogy az antitesthez be tud kötni a T-ölő sejt. A makrofágok hatékonyabbak úgy a baktériumok elpusztításában, amihez antitestek csatlakoznak.
6. Ha a küzdelem sikeres, a legtöbb immunsejt használhatatlanná válik, a fegyvergyár összeomlik, a sejtek apoptózist követnek el, így a test nem pazarol energiát ellenség hiányában. DE néhányan megmaradnak: memóriasejtek. Készen állva arra, ha ugyanaz az ellenség ismét lecsap, akkor megölik őket mielőtt észrevennéd.
Feladatok
Nézd meg az IMMUNRENDSZER MŰKÖDÉSÉRŐL szóló animációt is! MOZAIK TK: LINK
Fehérvérsejtek típusai, jellemzői LearnApp
Nem specifikus immunválasz lépései: LearnApp
Elsődleges és másodlagos immunválasz: LearnApp
Immunrendszer ppt középszint alapok: ITT
Immunrendszer ppt faktos anyag: ITT
Immunizálás és Vércsoportok
Kezdd a vidivel!!! :)
MOZAIK LINK
LearnApp: NAtív és adaptív immunitás
LearnApp: Immunizálás tipusai
Nézd meg, mit mond Dr House a védőoltásról!
Vérátömlesztés (Blausen)
Nagyon jó interaktív szimuláció VÉRCSOPORT MEGHATÁROZÁSRÓL ÉS VÉRÁTÖMLESZTÉSRŐL. Ha nem jössz rá egyből, hogy hogyan kell játszani, nézd meg a tutorial oldalakat (beállíthatod az automatikus fordítását az oldalnak, tökéletes lesz a fordítás, meg fogod érteni), után startolj playingelni!
Megváltozhat-e életünk során a vércsoportunk? Igen, csontvelő átültetésnél!
Az átültetés során a beteg vérképző őssejtjeit elpusztítják, és ezek helyét és feladatát veszik át a donor egészséges őssejtjei. Minél idősebb a donor, annál lassabban veszik át a feladatot a donor őssejtjei, így tovább lesz kitéve a beteg a fertőzéseknek. A kiválasztott donorok többsége 40 év alatti, ennél idősebb donort csak a nagyon ritka HLA típusú beteg esetében aktiválnak. Ha van választási lehetőség, az azonos HLA típusú donorok közül mindig a fiatalabbat választják.
Az őssejtdonor kiválasztásánál nem elsődleges szempont a vércsoport. A beteg vércsoportja a transzplantációt követően megváltozik a donor vércsoportjára. Ha egy betegnek több választható donora van, előnyös a vércsoport-kompatibilis donort választani, mivel a vérkészítmény adása különben nehézségeket okozhat. (http://www.ovsz.hu)
Immunrendszer egészségtana
Immunrendszer egészségtana ppt
MOZAIK LINK
Hogyan alakul ki az AIDS? (Blausen)
Sclerosis multiplex (Blausen)
Milyen oltást kaptam?
EZEN A LINKEN a jelenleg aktuális naptárat találod. Az oltási naptár és a védőoltás ismertető alapján mutasd be a fontosabb védőoltásokat! A következő szemponrendszer alapján:
- Mikor adják az oltást?
- Mit tartalmaz az oltás? (pl. ellenanyaot, legyengített kórokozót)
- Hány féle betegség ellen adják az adott oltást?
- Vírus vagy baktérium okozza?
- Mik lennének a betegség tünetei, következményei, ha nem kapnánk oltást? (1 mondatban!)
- g>