A dél afrikai futó Caster Semenya az egyike azoknak a sportolóknak, akiket nemiségi tesztnek vetettek alá. Ugyanis meg akartak bizonyosodni róla, hogy tényleg lány -e. De igazából miért is fontos ennyire ez a teszt? Hát nem egyértelmű? Van aki fiú, és van aki lány, nemde? Hát, nem biztos…
A vizsgálatok bebizonyították, hogy Semenya interszexuális, azaz női és férfi jegyekkel egyaránt rendelkezik. Nincs méhe és petefészke, a tesztoszteronszintje pedig háromszorosa egy átlag nőnek. Ezt a hasüregben elhelyezkedő heréi termelik. Felmerül így a kérdés, hogyan és mi alapján különböztethetőek meg a nemek..... Hm...Hogy is van ez? Járjunk utána!
Nemiség szintjei:
01. Kromoszomális nem
Két eset lehetséges vagy férfinak, vagy nőnek születünk – a nemek kettős felosztása szerint....
- Tanulmányozom az ábrákat majd megoldom az alábbi feladatot!
- Érdekessség! Hamarabb befejeztem a feladatot, megnézem, hogy egy nyomozás során, hogyan állapítják meg egyeten sejtből, hogy nő vagy férfi volt-e az elkövető! Elolvasom!
- Könnyebben tanulok, ha TUDOM, hogyan készítek egy idegen szöveghez magyarázó ábrát! Mint ami a fenti SWAY-ben szerepelt. Szorgalmi feladat a sway ábrához hasonló készítése az elképzelésemhez igazodva! Hol készítem? CANVA!
02. Gonadális nem (gonád = ivarmirigy: petefészek, here megjelenése)
- Tanulmányozom az ábrát!
Embrionális korban az X kromoszóma génjei kezdenek el működni: mindkét nem nővé kezd fejlődni. Az Y kromoszóma aktiválódására here alakul ki. Az Y kromoszóma hiányában petefészek jön létre.
03. Genitális nem: belső és külső nemi szervek kialakulása > elsődleges nemi jelleg
Amikor egy baba megszületik, megmondják róla, hogy fiú vagy lány....
Pihenésképpen megnézem az alábbi videót!
- Utánajárok a padtársammal, mi határozza meg az elsődleges nemi jelleg kialakulását!
Abban az esetben, ha a kialakult herék által termelet tesztoszteronra a szervezet nem reagál, akkor nem alakul ki a férfira jellemző külső nemiszerv. Viszont ha a második teszoszteronlöket megjelenik mégis a serdülőkorban, akkor a következő esemény történik: Hallgasd meg a videót arról, hogy mikor válhat valaki fiúvá?: Az a titokzatos 9 hónap 2. (2 perc - 11.30 percig)
- Tesztelem magam megoldom a következő feladatot!: KAHOOT
- OTTHONI LINK
04. Szomatikus nem: másodlagos nemi jellegek
Kialakulásuk hormonokhoz kötött, a hormon termelése a kromoszómális nemtől függ, és persze a külső hormonbeviteltől!
- Mi az, ami rajtam másodlagos nemi jelleg? Megoldom a feldatot a munkafüzetben a 86. oldalon:
Forrás: OFI 8. évfolyam munkafüzet 86. oldal
Érdekesség: Heidi/Andreas Krieger német súlylökő nő története itt olvasható!
05. Pszichés nem (Nemi identitás)
Itt már csak olvasni fogok!
Ki milyen neműnek érzi magát? Az agy olykor érzéketlen a tesztoszteronra, ekkor a férfiak nőnek érezik magukat, azaz transzneműek. Ez már gyermekkorban elkezdődhet:
Otthon megnézem!
- Az a titokzatos 9 hónap 2. 42.40-től: transznemű fiú
Van, aki a semleges hatás elérésére törekszik:
- Az androgün olyan nemi önkifejezés, amely se nem nőies, se nem férfias. Aki tudatosan erre a hatásra törekszik, az egyfajta eldönthetetlen nemű, semleges összhatásra törekszik. Nézzük egy tesztet! Tényleg? ITT NI
06. Tanult nem (Szociális nem): Minek nevelték?
Szerző: Bauer Flóra és Heltai Júlia