13.2. Érzőműködések: Hallás és egyensúlyozás
2020. április 14. írta: b.brigitta

13.2. Érzőműködések: Hallás és egyensúlyozás

HALLÁS és EGYENSÚLY

 

Tudtad?: A látás után a hallás útján szerezzük a legtöbb információt a környezetünkből

Tegyük láhatóvá a hangot, ki nem hagynám! VIDEÓ

Hol vannak a hallást lehetővé tevő receptorok? 

Tényleg van a fejemben kalapács, üllő és kengyel? 

Mi történik akkor ha liftben, Pécs környékén a hegyek között, vagy a repülőgépen eldugul a fülem? 

Ki volt Békésy György? Nézzük meg! 

Jegyzetet készítek!

 

Megnyitom a következő ppt-t és a 'Leír' szócskát tartalmazó részeket írom le! VÁZLAT

A fül részei 

Meghallgatom a következő videót is!

 

Megoldom a gyakorló feladatokat

 

Oldd meg a a fül részei feladatot: LEARNAPP

 

Tudom, hogy tudod a hang útja a fülben feladatot is: LEARNAPP 

 

Próbáld ki a tudásod a QUIZLET feladatban is: FÜL RÉSZEI 

 

ÉRDEKESSÉG MÉRÉSBEN (szorgalmi)

 

  • Töltsd  le a telefonodra a következő applikációt: Sound meter (zajszintmérő) applikáció.

Megjegyzés: A decibel (dB) mértékegység, mely jelzi, hogy egy hang mennyire hangos. Az emberek 0 és 140 decibel között hallják a hangokat. A 0 decibel nem azt jelenti, hogy nincs semmilyen hang, csupán az emberi fül nem hallja, ez az ún. hallásküszöb.

  • Az alkalmazás segítségével készíts Önálló mérést a környezetedben található hangokról! Legalább 10 hangot rögzíts! Rád van bízva, hogy minek a hangerejét méred meg. Hiszen mindannyiunk otthona másmilyen ingereket tartalmazhat. Lehet például YW rokonai szeretnek ping-pongozni, lehet CS szívesen hallgat a szobájába zenét, lehet valakinek van trombitája, gitárja, mint tudjuk, hangos szomszédja, motorja a családban....  (Tippek a mérésekhez: suttogás, kávéfőző, hegedű, sziréna, könyv leejtése, tesód hangja stb.)
  • A mért értékekről készíts táblázatot  és ábrázold oszlopdiagramon!

 

Fül betegségei

 

Beethoven 27 évesen tífuszon esett át, ami után nem sokkal kezdődtek hallási problémái. Panaszai ekkor még csupán a bal fülére korlátozódtak, és csak időszakosan fordultak elő fülcsengés kíséretében.
1801-re azonban a betegség sokkal előrehaladottabb állapotban volt: a halláscsökkenés mindkét oldalon jelentkezett és egyre fokozódott. Barátjához, Wegelerhez írott levelében kétségbeesetten számol be tapasztalatairól:

"hallásom az utóbbi 3 évben rohamosan romlik. Füleimben éjjel-nappal állandó sípolást és zúgást hallok. Bármily egyéb foglalkozás esetén ez elviselhetőbb lenne, az enyémben azonban ez tényleg ijesztő...
Hogy fel tudd fogni, milyen mértékű a süketségem, be kell neked vallanom, hogy a színházban egészen előre kell hajolnom a zenekar felé, hogy az énekest halljam, mert ha ezt nem teszem, akkor a magas hangokat nem hallom, sem az énekesét, sem a zenekarét, ha pedig egy kissé távolabb állok, akkor egyáltalán semmit sem hallok. Gyakran előfordul, hogy a halk beszéd tónusát hallom, de a szavakat már nem tudom kivenni. Ha viszont valaki kiabál, az elviselhetetlenül kellemetlen."

Beethoven az elkövetkező 14-15 évben szinte teljesen elveszítette hallását.

1822-ben végleg visszavonult és már csak otthonában komponált. Tudjuk róla, hogy munka közben fogai közzé egy dobverőt szorított, aminek másik vége a zongora fedőlapjához ért. Ennek segítségével vált érzékelhetővé a számára nem hallható hangszer, mivel a koponyacsont rezgése képes bizonyos mértékű hallásérzetet biztosítani.

1827 márciusáig, haláláig már csak egyetlen alkalommal lépett fel nagyközönség előtt, a IX. szimfónia ősbemutatóján. A mű premierjét 1824 májusában, a Kartnertortheaterben rendezték meg. Az előadás hatalmas sikert aratott, amiből a már teljesen süket zeneszerző semmit sem vett észre. Beethoven a kottáiba merülve lapozgatott, amikor az egyik énekesnő a hangosan éljenző publikum felé fordította. A megfáradt mester csak ekkor hajolt meg hálás közönsége előtt.

A IX. (d-moll szimfónia, Op. 125) Ludwig van Beethoven utolsó befejezett szimfóniája, amely 1824-ben készült el. Ez a mű az első példa arra, hogy egy nagy zeneszerző egy szimfóniában az énekhangot a hangszerekkel azonos szinten használja.

A szimfónia az európai klasszikus zene egyik legismertebb, és Beethoven legnagyobb, süketsége alatt komponált mesterművei között számon tartott alkotás. Az Európai Unió a negyedik tétel egy részletét (Örömóda, szöveg nélkül) a hivatalos himnuszaként használja.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://bbrigitta.blog.hu/api/trackback/id/tr2014758337

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása